Sexuálně přenosná onemocnění

Sexuálně přenosná onemocnění

HIV/AIDS
AIDS, z anglického Acquired Immune Deficiency Syndrome, česky Syndrom získaného selhání imunity, je souborem příznaků a infekcí, který je následkem poškození imunitního systému člověka virem HIV. Nemoc HIV/AIDS byla poprvé zaznamenána v roce 1981 a od té doby se jí nakazily desítky milionů lidí. Přestože se léky na tlumení HIV/AIDS neustále zdokonalují, nemoc stále zůstává nevyléčitelnou a smrtelnou.
Jak se virus HIV přenáší - HIV se vyskytuje v tělesných tekutinách, zejména v krvi, spermatu, poševním sekretu a v mateřském mléku. Virus HIV je velmi citlivý k zevním vlivům, ničí ho běžné fyzikální a chemické prostředky, např. teplota nad 60 stupňů, běžné dezinfekční prostředky. Po zaschnutí virus HIV záhy hyne. Aby došlo k infekci, musí do organismu člověka proniknout určité množství viru HIV, hovoříme o tzv. infekční dávce.
 
Jsou známy pouze tři způsoby přenosu infekce HIV:
 
1. Nechráněným pohlavním stykem
Jde o nejčastější cestu přenosu. Vysoce riziková je kondomem nechráněná soulož do pochvy a konečníku s partnerem, u něhož si nejsme naprosto jisti, že je HIV negativní. Bez rizika není ani nechráněná soulož do úst (orální sex). Riziko je nejvyšší při nechráněném styku do konečníku, jak pro pasivního partnera při styku dvou mužů, tak i pro ženu u heterosexuálních párů. Dostatečnou ochranu, i když ne stoprocentní, poskytuje pouze kondom (prezervativ). Přerušovaná soulož ani hormonální antikoncepce nepředstavuje vůbec žádnou ochranu před infekcí HIV a jinými sexuálně přenosnými infekcemi.
 
2. Krevní cestou
Je třeba se vyvarovat společnému užívání hygienických potřeb, jako kartáčku na zuby a žiletkám, stejně tak jako nedostatečně sterilizovaným nástrojům při provádění některých kosmetických úkonů (tetování, propichování ušních boltců, piercing apod.). Vysoké riziko nákazy hrozí při injekčním užívání drog. Sdílení injekčních jehel, stříkaček i roztoku drogy může vést k infekci HIV u injekčních uživatelů drog, pokud je některý z nich nakažen virem HIV.
 
3. Z matky na dítě
Těhotná žena infikovaná virem HIV může nákazu přenést i na své dítě jak během těhotenství, porodu tak i kojením. Dnešní medicína je schopna omezit riziko přenosu infekce HIV z matky na dítě asi o dvě třetiny.

Jak se virus HIV se nepřenáší:

* Při běžném společenském styku, například podáním ruky, během společného pobytu v místnosti.
* Společným užíváním nádobí
* Objímáním
* V sauně, v bazénu
* Hmyzem (i přes vysoký výskyt bodavého hmyzu v Africe se dosud nepodařilo prokázat přenos viru HIV po bodnutí hmyzem).
 
Prevence HIV/AIDS:

Nejlepší prevencí je zodpovědné sexuální chování, zejména vzájemná věrnost sexuálních partnerů a bezpečný sex - důsledné používání kondomu a vhodného lubrikačního gelu při každé souloži. Dále je zásadní dodržování hygienických pravidel – např. nesdílení žiletek či jehel s cizími osobami.
 
Informace o dalších pohlavně přenosných chorobách: