* Alkohol škodí - NMS
Web Národního monitorovacího střediska pro drogy a závislosti zaměřený na problematiku konzumace alkoholu. Informace o rizicích spojených s pitím alkoholu, rady a tipy jak pití omezit.
Stránky provozované Klinikou adiktologie 1.LF UK zaměřené na problematiku konzumace alkoholu.
Portál zaměřen na děti, učitele i rodiče. Bezpečnost na internetu, ochrana soukromí, surfuj bezpečně.
Unikátní program prevence násilí v blízkých vztazích, na kterém se podíleli přední norští experti z organizace Alternative to Violence a Centra Locika. Je zaměřený na mladistvé od 13 do 19 let. Společnost SOFA v rámci projektu Všude dobře, doma nejlíp? pořádá školení pro lektory i preventivní program pro teenagery.
* DaDA - Dětska a dorostová adiktologie
Informační web zaměřený na síť odborných služeb v oblasti dětské adiktologie.
Edukačně-preventivní programy k tématům zvládání konfliktů a respektu k jinakosti.
Projekt organizace Bílý kruh bezpečí, z.s., který se zaměřuje na pomoc obětem domácího násilí a kriminality. Ve svých poradnách poskytuje psychologickou podporu, právní informace a sociální poradenství.
Projekt vznikl jako rozcestník pro všechny, kteří se ve své praxi mohou s dětmi z náročného rodinného prostředí setkat. Web slouží jako návod, jak v takových situacích postupovat, jak konkrétní případy řešit a na koho se obrátit. Realizátoři: Pedagogická fakulta UK ve spolupráci s Barevný svět dětí, z.s.
Online poradnu provozuje SANANIM z.ú., organizace zaměřená na prevenci a léčbu drogových závislostí. Můžete zde anonymně zadat jakýkoliv dotaz, který se týká drogové problematiky. Na stránkách naleznete také informace o jednotlivých drogách a dalších tématech s této oblasti.
* Duševní zdraví dětí a adolescentů - DZDA
Web Pracovní skupiny pro výzkum duševního zdraví dětí a adolescentů (DZDA) pod NUDZ, který nabízí informace o projektech a nejrůznější materiály, poznatky a zajímavosti týkající se duševního zdraví dětí a adolescentů, které jsou založeny na vědeckých důkazech.
Projekt E-Bezpečí je celorepublikový certifikovaný projekt zaměřený na prevenci, vzdělávání, výzkum, intervenci a osvětu spojenou rizikovým chováním na internetu a souvisejícími fenomény.
Stránky provozované Národním monitorovacím střediskem pro drogy a závislosti zaměřené na problematiku hazardního hráčství.
Stránky Vzdělávacího centra Turnov, o.p.s., projekt HLAVA V POHODĚ, který reflektuje současnou situaci, kdy se řada žáků potýká s duševní nepohodou. Cílem projektu je zvýšit informovanost žáků 2. stupně ZŠ o problematice duševního zdraví a edukace pedagogických pracovníků s důrazem na inovativní metodické postupy.
* Idealni.cz – informace o poruchách příjmu potravy
Velmi zajímavé, odbornými informacemi nabité internetové stránky. Najdete tu články o anorexii a bulimii, o souvisejících potížích. Dále spoustu zajímavých kontaktů na terapeuty a lékaře, kteří se poruchám příjmu potravy věnují.
Stránky zaměřené na začleňování žáků - cizinců do českého vzdělávacího systému a multikulturní výchovu. (META, o.p.s.)
* IPREV - Interaktivní platforma podpory duševního zdraví a prevence rizikového chování
Moderní nástroj podpory preventivních pracovníků určený zejména školám a školským zařízením realizujícím komplexní preventivní programy a také externím poskytovatelům těchto programů. (Klinika adiktologie 1.LF UK a VFN v Praze, SZÚ, OSPRCH, PPP Brno, DgÚ a SVP Praha 4).
Karta poskytuje vodítka k identifikaci ohrožení života, bezpečí a zdraví dítěte. Je určena pro učitele, sociální pracovníky, zdravotníky, policisty, hasiče a další profese. Popisuje postup, jak v případě ohrožení dítěte zajistit jeho ochranu v souladu s jeho nejlepším zájmem a platnými právními předpisy. Ke každé kartě je k dispozici metodika. (Autor Society for All, z.s.).
Webová služba Končím s hulením je projektem SANANIM, z.ú., realizovaným pod názvem „Internetová léčebná intervence pro uživatele konopných látek“. Jejím cílem je upozornit nejen uživatele, ale i širokou veřejnost na možná rizika intenzivního užívání konopí a těm, kteří chtějí své návyky změnit, nabízí podpůrný program online léčby.
* Kvalitní škola - metodický portál
Cílem metodického portálu připraveného ČŠI ČR je maximální podpora škol a školských zařízení, jejich ředitelů a učitelů na cestě ke zvyšování kvality poskytovaného vzdělávání, a to zejména s využitím metod, postupů a nástrojů vlastního hodnocení.
Metodická příručka určená nejen pro skautské vedoucí, ale i pro pedagogické pracovníky a všechny, kteří se chtějí ve své práci s dětmi a mladými lidmi věnovat tématům uprchlictví a migrace.
Publikace přináší informace, metodickou podporu, nabídku konkrétních aktivit a programů.
Stránky NPI ČR poskytující metodickou a profesní podporu všem, kteří pracují ve školním prostředí. Obsahuje také vzdělávací část ve formě e-learningu.
Minimalizace šikany je komplexní program, který pomáhá školám významně snížit četnost i závažnost projevů šikanování mezi dětmi. Informace, poradna, vzdělávání.
* Nadační fond MODRÁ RYBKA - Projekt "Jak nebýt za Tro(t)lla"
Výukové materiály pro pedagogy - mediální gramotnost a orientace ve světě dezinformací.
Projekt webových stránek PROSTOR PRO, o.p.s. zaměřených na šikanu, který je určen pro pedagogy i rodiče.
Projekt Nepanikař nabízí služby první pomoci při psychických potížích. Cílí zejména na mladé lidi a usiluje o zvýšení dostupnosti psychologické pomoci. Projekt nabízí aplikaci, která poskytuje pomoc při nejčastějších psychických potížích, online poradnu, mapu pomoci i osvětovou/vzdělávací činnost.
Stránky patřící pod Psychiatrickou kliniku 1. LF UK a VFN v Praze zaměřené na ADHD/ADD v dospělém věku - diagnostika, terapie, možnosti pomoci a další.
* Online adiktologická poradna - Klinika adiktologie
Online adiktologická poradna jsou webové stránky Adiktologické ambulance Kliniky adiktologie, které jsou určené všem, kteří hledají pomoc s problémy způsobenými nebo souvisejícími se závislostí, ať už na legálních či nelegálních drogách, nebo na určitém chování.
Zařízení CSSP. Telefonická, chatová a emailová pomoc pro děti, dospívající i dospělé v tíživých životních situacích. Služby lze využívat i anonymně.
Nezisková organizace, která usiluje o modernizaci českého vzdělávání. Vytváří a zavádí do praxe programy pro učitele a ředitele škol, které výrazně zlepšují vzdělávání dětí.
* Rozcestník osvětových materiálů - kybernetická bezpečnost
Stránky NÚKIB - rozcestník představuje selektovanou kolekci materiálů pro učitele i rodiče.
* Safezóna
Safezóna je projekt vytvořený komunitou Česko.Digital, jehož cílem je napomáhat dětem a dospívajícím s jejich duševními problémy. Safezóna bude obsahovat 15 důležitých témat, například šikanu, poruchy příjmu potravy nebo osamělost a další. Součástí projektu jsou i pracovní listy a výuková videa.
Webové stránky pracovní skupiny Prevence a výzkum sebevražd v Národním ústavu duševního zdraví. Cílem této stránky je zvyšovat povědomí o tématu sebevražd a sebepoškozování, poskytovat potřebné informace lidem, kteří mají sebevražedné myšlenky, jejich blízkým či pozůstalým, ale také široké veřejnosti a odborníkům.
Stránky neziskové organizace, která pomáhá školám rozvíjet měkké dovednosti u dětí prostřednictvím vědecky ověřených metodik (prevence a řešení šikany, raná intervence, měkké dovednosti ...).
Rubrika s volně dostupnými materiály pro pedagogy zaměřenými na práci se třídou, wellbeing a další témata.
* SOFA - Society for All (dříve ČOSIV)
Společnost se zaměřuje na kvalitní a dostupné vzdělávání pro všechny, duševní zdraví a pomoc ohroženým dětem.
* Společnost pro studium sekt a nových náboženských směrů
Portál společnosti vznikl jako základna informací o nových náboženských hnutích. Charakteristická je snaha o akademický přístup a zároveň o srozumitelnost.
Sekce věnovaná problémovému chování dětí a náročným situacím na stránkách internetového portálu Šance Dětem. (Sirius, o.p.s.)
* SZÚ - Centrum podpory veřejného zdraví
Preventivní programy - Centrum podpory veřejného zdraví Státního zdravotního ústavu realizuje řadu preventivních programů, které jsou zaměřeny na vybraná témata primární prevence. Preventivní programy jsou určeny pro různé věkové kategorie mateřských a základních škol.
Program SZÚ, který sdružuje školy, pro které zdraví neznamená jen nepřítomnost nemoci, ale vnímají jej jako výsledek vzájemně působících faktorů bio – psycho – sociálních, tzv. holistické pojetí zdraví. Tyto faktory se školy snaží rozvinout pomocí respektu k přirozeným potřebám jednotlivce, podporou komunikace, spolupráce, důrazem na odpovědnost k vlastnímu zdraví a rozvíjením životních kompetencí všech členů školního společenství.
Stránky kampaně "Hlava plná těžkejch myšlenek?" Jihomoravského kraje na podporu duševního zdraví mladých lidí, která se zaměřuje na populaci ve věku 10 - 20 let. (Informace k častým psychickým problémům, možnosti pomoci, info pro pedagogy a rodiče).
Ucimolgbt.cz je součástí projektu Time Is Now, který realizuje Koalice za rozmanitost ve školách s podporou Pedagogické fakulty UK. Stránka obsahuje didaktické materiály a pomúže vám zařadit téma genderové identity a vztahové a sexuální orientace do školní výuky. Citlivě a bezpečně.
Všech pět pohromadě (V5P) je vzdělávací program založený na principech gramotnosti v oblasti duševního zdraví a sociálně-emočního učení. (Pro žáky ve věku 10-12 let). Všech pět pohromadě bylo vyvinuto pracovní skupinou Duševní zdraví u dětí a adolescentů, která funguje v rámci oddělení Sociální psychiatrie v Národním ústavu duševního zdraví v ČR.
Praktický informační web realizovaný projektem Podpora společného vzdělávání v pedagogické praxi (APIV B) při NPI ČR zaměřený na inkluzi a kvalitní a moderní vzdělávání určený především pro pedagogy, ale také rodiče a zřizovatele škol.
Kampaň Asociace nestátních organizací pro náctileté zaměřená na informace a včasnou intervenci v souvislosti se závislostním chováním.