Přibližně polovina lidí zažije událost, která má potenciál způsobit trauma. Taková zkušenost může mít rozsáhlé dopady na duševní a tělesné zdraví. Časné rozpoznání symptomů traumatu a zahájení cílených intervencí a terapie zvyšují pravděpodobnost vyléčení, předcházejí chronifikaci obtíží a zlepšují kvalitu života.
Kniha shrnuje základní poznatky o traumatu a o poruchách vznikajících v důsledku traumatické události – akutní stresové reakci, posttraumatické stresové poruše, prolongovaném truchlení, poruše přizpůsobení, depresi aj. Pozornost je věnována rozmanitým formám péče a psychoterapeutických přístupů i různým medicínským prostředím, v nichž se lékaři s touto problematikou setkávají. Opomenuty nejsou ani interkulturní rozdíly či různé sociální kontexty a potřeba jejich zohlednění při práci s pacienty. Autoři upozorňují i na náročnost a úskalí psychoterapie, seznamují čtenáře s diagnostickými nástroji.
Text je určen jak lidem, kteří se začínají tématem hlouběji zabývat, tak odborníkům v oblasti psychotraumatologie, kteří v něm mohou nacházet inspiraci pro interdisciplinární spolupráci.
Recenze psycholožky Mgr. Martiny Wolf Čapkové na stránkách odborného časopisu E-psychologie 2024, roč. 18, č. 2
Více informací na stránkách nakladatelství Triton