Webinář "Alkoholismus v rodině a jeho dopad na dítě a rodinný systém"

Webinář "Alkoholismus v rodině a jeho dopad na dítě a rodinný systém"

úterý, 26. 1. 2021 at 8:30 - 15:15

-

Webináře

Vzdělávací agentura EDUPOL zve na webinář "Alkoholismus v rodině a jeho dopad na dítě a rodinný systém".

Cíl:
Absolvent vzdělávacího programu dokáže určit projevy a dopady závislosti na alkoholu na rodinu jako celek i na členy rodiny jednotlivě. Absolvent dokáže identifikovat stádium, ve kterém se rodinný systém se závislým na alkoholu nachází. Získá znalosti, jak komunikovat se závislým na alkoholu, i ostatními členy rodinného systému, především s nezletilými dětmi. Absolvent dokáže zvolit vhodné intervenční postupy v prospěch rodinného systému s cílem transformace problémového rodinného systému v neproblémový.

Program:
1. Vývojová stadia závislosti na alkoholu, následky užívání alkoholu.
Vývojová stádia závislosti na alkoholu podle Jelínka - počáteční, varovné, rozhodné a konečné. Projevy alkoholové závislosti a poruchy chování vyvolané užíváním alkoholu. Syndrom závislosti, odvykací stav prostý a odvykací stav s deliriem. Závislost mužů a žen. Sociální, zdravotní a psychické následky užívání alkoholu. Diskuse, odpovědi na dotazy.
2. Rodina jako problémový systém s členem závislým na alkoholu
Vliv alkoholu na rodinný systém, na partnerství a rodičovství. Psychické změny závislého na alkoholu, specifika jeho chování, vliv na partnerské vztahy a výchovu dětí. Interakce v rodině, očekávání jejích členů a spoluzávislost. Tři stádia rodiny s členem závislým na alkoholu. Problémy ve zvládání rolí a střety očekávání členů rodiny. Vliv sociálního okolí na rodinu, hledání pomoci mimo rodinný systém. Diskuse, odpovědi na dotazy.
3. Dítě v rodině závislého
Zanedbávání potřeb dítěte v rodině závislého, deprivační a subdeprivační syndrom. Fetální alkoholový syndrom. Jak se děti vyrovnávají s problémem - role dítěte (rodinný hrdina, klaun, obětní beránek,..). Poruchy chování u dětí alkoholiků, školní neprospěch, úzkostné stavy a deprese dítěte, snížené sebehodnocení. Transgenerační přenos závislosti, patologie tzv. třetí generace. Dospělé děti alkoholiků, chování dětí z nefunkčních rodin jako rodičů k vlastním dětem. Řešení příkladů z praxe účastníků.
4. Sociální práce s rodinou, jejíž člen/členové jsou závislí na alkoholu
Podoby sociální práce v jednotlivých etapách. První kontakt s rodinou, etapa tlaku ke změně, plánování změny a realizace změny. Definování problému, intervenční strategie (dozor, přesvědčování a vyjasňování), stanovení žádoucího stavu. Vytváření pravidel rodinného systému, vytvoření předvídatelného prostředí pro dítě. Rozbíjení vzorců rizikového chování. Pomoc závislému a ostatním členům rodiny. Zdroje v širší rodině a okruhu přátel. Kazuistiky z praxe lektora i účastníků.

Více informací a přihlášení na stránkách agentury EDUPOL ZDE